HOME
OFFICERS
REPGC
HONORS
COMMITTEES
COMMANDERIES
CONSTITUTION

KNIGHT TEMPLAR CROSS of HONOR RECIPIENTS (*deceased)
1966 *Guy Thompson 1991 *Albin H. Johnson
1967 *Alwin B. Chapman 1992 Thomas E. Valente, Jr.
1968 *George F. Durst 1993 George W. Pamenter
1969 *Monroe S. Spink 1994 J. Clark McColly
1970 *John E. Dahlstrom 1995 *Curtis Cummings
1971 *Leslie E. House 1996 *Del Langbel
1972 *R. Wayne Morris 1997 *Charles F. Tesch
1973 *Leonard O. Creamer 1998 *E. Terrill Nobles
1974 Ludwik Oberhofer 1999 *Arthur E. Stevenson, Jr.
1975 Lloyd T. Eide 2000 *C. David Burgess
1976 *Charles L. Bartelt 2001 *Dan Simon
1977 *William A. Thannum 2002 Elmer Cole
1978 *Ernest G. Stein 2003 *Paul Lawrence
1979 Lyle L. Decker 2004 *Lewis Hammermeister
1980 *Victor M. Goldie 2005 Jim E. Trowbridge
1981 *Oscar C. Moe 2006 *John W. Trickel
1982 *Jack P. Newkirk 2007 *William Gamble
1983 *Mervin C. Anderson 2008 Lawrence A. Hale
1984 *Robert F. Giddings 2009 Brian Murphy (12)
1985 *Ned E. Murray 2010 Dan Koch, Sr. (05)
1986 *Albert M. Grensten 2011 Alan Frohberg (08)
1987 *Frank Haay, Jr. 2012 *Hap Piper (10)
1988 *Hiram A. McCullough 2013 (none)
1989 Earl C. Kraft 2014 Billy Millhollin (20)
1990 Robert Dumke 2015 Jack Levitt (12)


KNIGHT COMMANDER of the TEMPLE RECIPIENTS (*deceased)
1997 *Stanley Lawrence Montana #3 2003 none
Don S. Holland Allenby #20 2004 none
1998 Gary L. Sparr Cyrene #10 2005 Theodore T. Williams St. Johns #12
Gordon E. Sorenson St Omer #9 Richard Rankin St Elmo #7
Roger V. Wendt Cyrene #10 2011 Jim Trowbridge Crusade #17
1999 *Lewis H. Hammermeister Aldermar #5 Phil Blaisdell Cyrene #10
*Charles F. Tesch Black Eagle #8 2012 Thomas V. Hornung Aldemar #5
*C. David Burgess St Johns #12 2013 none
2000 none 2014 none
2001 none 2015 none
2002 *Ludvik H. Jun Black Eagle #8 2016 Keith A. Head Black Eagle # 8
Orson Murray St Omer #9 Roger E. Cathel Black Eagle # 8
Billy Millhollin Allenby #20 2017-18 Don Cerovski St. John # 12
Brad Huffman Golden West #24
*Clarence Carter Cyrene #10